top of page

ייעוץ בבחירת הכלב הנכון עבורכם

 

אחרי התלבטויות ומחשבות, החלטתם בשעה טובה לאמץ או לקנות כלב חדש. ההתרגשות היא גדולה, ומהרגע שנפלה ההחלטה כולם כבר לא יכולים לחכות לרגע שהחבר החדש על ארבע יצעד לתוך הבית. כל אחד מבני הבית כבר מדמיין בראשו את כלב חלומותיו, שרץ איתו יחד בשדות, מתכרבל איתו במיטה, מביא לו כדור, בא בכל פעם שקוראים לו...

אז רגע לפני שאתם עושים את הצעד המרגש הזה, אני ממליץ לעצור ולפנות לייעוץ מקצועי בכדי שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה. חשוב לזכור שאנו מאמצים כלב שיהיה איתנו פחות או יותר בין 12 ל- 15 שנים ועל כן עלינו לעשות בחירה נכונה שתיצור חיבור נכון עם הרבה כיף ונחת.

 

עוד לפני שאתייחס לפרמטרים בבחירת כלב, אני מוצא לנכון להדגיש בפני הבעלים את האחריות הרבה שבאימוץ כלב. האם באמת חשבתם במה כרוך האימוץ? האם יש מי שיוציא את הכלב לשלושה טיולים ביום (ואם לא האם מוכנים להשקיע כסף במוליך כלבים)? האם אתם מבינים שלהביא "כלב לילדים" משמע שאתם כנראה תהיו המטפלים העיקריים של הכלב? כל אלה ועוד הן שאלות שעליכם לשאול את עצמכם לפני ההחלטה להכניס כלב חדש הביתה.

 

אחרי ששאלתם את עצמכם את השאלות הנכונות והחלטתם שאתם מוכנים לאימוץ/קנייה, הנה מספר פרמטרים חשובים שאותם יש לקחת בחשבון:

1. גודל הכלב- אם תכננתם שהאחריות של הטיולים עם הכלב תתחלק בין כל בני המשפחה, חשוב להבין שקשה לצפות מילד בן 10 להוציא לברדור ששוקל מעל 30 ק"ג לטיול. במקרה והכלב מחליט למשוך חזק לכיוון מסוים זה יכול להיגמר ברע. עוד כדאי לקחת בחשבון שמפגשים עם כלבים אחרים יכולים להסתיים לפעמים בקרבות ובמראות לא נעימים. אין נוסחה לגבי הגיל המתאים לתת לילד לצאת לבד עם הכלב לטיול אך עליכם לוודא שהוא מספיק אחראי ובעל יכולת פיזית להתמודד עם הכלב ולהתרחק מסכנות במידת הצורך.

בנוסף כדאי שתדעו שכלב גדול כרוך ביותר הוצאות כספיות, החל מאוכל ועד לאביזרים (רצועה יותר רחבה, רתמה יותר גדולה) וחומרי הדברה.

 

2. הפרווה- יש נטייה לחשוב שפרווה קצרה עדיפה על ארוכה מבחינה אסתטית אך זה לא בהכרח נכון. לפרווה ארוכה אכן יש נטייה לנשור בכמויות יותר גדולות ולהתעופף בחלל הבית בכל שעות היום, אך גם לפרווה קצרה יש פעמים רבות חסרון משמעותי וזה שהיא נדבקת לספות רהיטים וכד' (כמו מחטים שאי אפשר להוציא!). יתרון משמעותי לכלבים עם פרווה קצרה הוא שצריך להשקיע הרבה פחות בטיפוח. אם לקחתם כלב עם פרווה ארוכה קחו בחשבון שתצטרכו לסרק אותו לכל הפחות כל יומיים/שלושה (אם לא תסרקו יהיו קשרים ואפילו רסטות), וגם לרחוץ אותו תהיה משימה לא קלה לכשעצמה. למי שאין פנאי להתעסק בטיפוח ורוצה כמה שפחות שערות בבית מומלץ לאמץ כלבים שאין להם נשירה או בעלי נשירה מועטה כמו פודל, שיטסו, מלטז ועוד.

 

*נקודה מאוד חשובה שמשלבת גם את הגודל של הכלב וגם את הפרווה היא המיקום של הכלב בבית. אם בכוונתכם להשאיר את הכלב בחצר מחוץ לבית (לא מומלץ בכלל!!) כדאי שתכוונו לאימוץ של כלב גדול עם פרווה ארוכה בכדי שיוכל להתמודד עם הקור בחורף. אם תכננתם להשאיר פינצ'ר ששוקל 7 ק"ג בחצר אז כדאי שתחשבו שוב.

3. מידת אנרגטיות- אם אתם לא משלבים פעילויות גופנית בשגרת יומכם וטיולים ארוכים עם הכלב נראים לכם כמו משימה בלתי אפשרית, כדאי שתחשבו לקנות "כלב צעצוע" כמו פאג או פקינז שאינם זקוקים לפעילות גופנית אינטנסיבית על בסיס יומי. אם חשבתם להביא כלב רועים כמו "בורדר קולי" או כלב ציד כמו "ויסלה" כדאי שתיקחו בחשבון שיהיה עליכם להשקיע המון זמן בפעילות הגופנית והמנטאלית של הכלב. אנרגיות שאינן מתועלות להתנהגויות רצויות יכולות להביא לתוצאות הרסניות (תוקפנות, הרס הבית וכדומה).

 

4. גיל הכלב- מי שבחר לאמץ כלב מעמותה או מהכלבייה העירונית יכול לבחור גם לאמץ כלב בוגר. אומנם כל אחד חולם על גור מקסים כמו בפרסומות של הנייר טואלט אבל יכולים להיות יתרונות גם לכלב בוגר. היתרון הבולט מכל הוא שלרוב אין צורך להתעסק בצרכים בבית. אם אתם נגעלים מאוד רק מהחשבה שהכלב יעשה את צרכיו בבית וקשה לכם לדמיין את עצמכם מנקים צרכים לתקופה לא קצרה, אז כדאי שתשקלו לקחת כלב בוגר. בנוסף, בכלב בוגר, לרוב מה שרואים זה גם מה שמקבלים, לעומת גורים שמשתנים כל הזמן וקשה לדעת מה תהיה התוצאה הסופית. עם זאת, יש לקחת בחשבון שכאשר מאמצים כלב בוגר הוא לפעמים מגיע עם "מטענים" שצבר במהלך החיים (כמו פחדים מסוימים, או התנהגויות לא רצויות) וייתכן שתידרש השקעה בכדי לטפל במטענים הללו.

 

5. פנאי- זהו הפרמטר היחיד שנוגע אך ורק לבעלים וחשיבותו גדולה. לא משנה איזה כלב אתה מאמץ או קונה, כלב גדול או קטן, אנרגטי או עצל, עם פרווה ארוכה או קצרה, כל כלב דורש מידת מה של השקעה. אנו נעשה עוול עם הכלב אם נחשוב שהטיפול בו הוא בסך הכל כמה טיולי פיפי/קקי ואוכל. ישנם כלבים שדורשים יותר השקעה וישנם כאלה שפחות, אבל כל כלב צריך שיטיילו איתו (גם כשאין כוח וגם כאשר קר בחוץ), שישחקו איתו, שייקחו אותו לווטרינר שצריך, שיפעילו אותו מנטאלית.

 

אלו הם הפרמטרים העיקריים בבחירת כלב כפי שאני רואה זאת. יש חשיבות עליונה בעיניי בקיום פגישת ייעוץ לפני שאתם הולכים לבחור כלב. בפגישה כזאת אנו נעבור יחד על אורח החיים שלכם ונגיע לבסוף להחלטה איזה כלב יהיה נכון עבורכם לאמץ. לאחר מכן כאשר תמצאו מועמד מתאים לאימוץ/קניה נוכל לקבוע מפגש מסודר של אבחון על מנת להגדיל את הסיכוי שתבחרו את הכלב שהכי מתאים לכם.

bottom of page