top of page

טיול נכון בונה קשר חזק

 

האם הכלב שלכם נהנה לטייל איתכם? האם אתם נהנים בחברתו? האם הטיול הוא משהו ששניכם מצפים לו או שמדובר בחוויה לחוצה שמעלה הרבה מתחים בינכם?

 

כולנו אנשים עסוקים, לכולנו שגרת חיים עמוסה, ובתוך השגרה הזאת אנו צריכים למצוא גם זמן בכדי לטייל עם הכלב ולענות על לא מעט צרכים שיש לו. אנשים רבים חווים טיול עם כלב כדבר מתסכל ובמקום שהטיול יהפוך לחוויה משותפת הוא הופך לנטל.

 

אז כיצד אפשר להפוך את הטיול לחוויה מהנה לשני הצדדים?

כל כלב הוא עולם ומלואו ולכל כלב צרכים שונים בסיטואציות שונות. יחד עם זאת, ישנם מספר דברים משותפים למרבית הכלבים שבעזרתם אפשר לשפר את איכות הטיול עבור שני הצדדים.

 

חשוב לי להדגיש כי הטיול לא נועד רק עבור עשיית צרכים. אמנם הצרכים הם חלק חשוב בטיול אך הם אינם המטרה היחידה לשמה מטיילים עם הכלב. לא פעם אני רואה אנשים ברחוב הולכים אחרי הכלב שלהם וגוערים בו "נו, תעשה קקי, נו תעשה פיפי, אני ממהר לעבודה" וברגע שהכלב מסיים לעשות את שלו אז גוררים אותו מהר הביתה. מי שנוהג לעשות זאת עם הכלב שלו בעצם מספק עבורו צורך אחד מתוך צרכים רבים. בנוסף, כלבים גם לומדים שאחרי צרכים נגמר הטיול וכך הם מתחילים להשהות את הצרכים שלהם כדי להאריך את הטיול.

 

כדי לעשות סדר בדברים, הנה מספר טיפים חיוניים לטיול נכון ומהנה (לא לפי סדר חשיבות, כי הכל חשוב!):

 

הוא עוצר להריח? תנו לו להריח!

כלבים מתקשרים עם הסביבה בעיקר דרך האף, מה שאומר שאחד הדברים שחייבים להקפיד עליהם בטיול זה לאפשר לכלב להריח כאוות נפשו. נקודה שבה הרבה כלבים עושים פיפי למשל, היא כמו לוח מודעות לכלבים וכלב שעוצר להריח נקודה שכזו בעצם מקיים סוג של תקשורת עם כל הכלבים שעברו שם לפניו. כלב שלא מאפשרים לו להריח לא מקבל אפשרות לתרגל את החוש הכי חזק שלו ויכול לאורך זמן גם לסבול מתקשורת לקויה עם כלבים אחרים. בפעם הבאה שאתם מטיילים עם הכלב תנסו למשוך אותו כמה שפחות ולאפשר לו להיתקע על נקודות שמעניינות אותו.

 

הוא לא מסתכל בכלל לכיוון שלכם? כנראה שאתם משעממים!

הרבה אנשים לא מבינים מדוע שיוצאים לטיול הכלב שלהם לא מביע בהם אפילו טיפת עניין וכל קריאה בשם שלו או ניסיון למשוך את תשומת ליבו זוכה להתעלמות בוטה. אחת הסיבות המרכזיות לתופעה שכזו היא שהכלב למד שהסביבה בחוץ הרבה יותר מתגמלת מהאדם שהולך לצידו. מצד אחד יש ריחות, כלבים, מרחבים פתוחים, ומצד שני יש את האדם הזה שמושך אותו תמיד לכיוון ההפוך מזה שהוא רוצה להיות בו. לאורך זמן הכלב לומד שעליו להנות מכל טיפת חופש שיש לו וכך הוא מתחיל להתעלם, למשוך בכוח ולחפש אטרקציות לפני שהטיול יגמר. אז איך משנים את המצב הזה? ובכן קודם כל מפסיקים להיות משעממים. אם עד עכשיו הלכתם בהליכת צב בעודכם מעלים סטטוסים בפייסבוק, מעכשיו משנים גישה, מצמצמים שימוש בטלפון, הולכים בקצב יותר מהיר (הרי רוב הכלבים הולכים יותר מהר מאיתנו) והכי חשוב מתחילים להיות מקור עניין עבור הכלב. בשביל שנהיה מעניינים עבור הכלב אנו צריכים אוכל, והרבה מצב רוח למשחקים. אפשר לעשות הרבה עבודת משמעת בחוץ עם אוכל שגם תשאיר את הכלב יותר מפוקס בנו וגם תהווה מקור הנאה עבורו. עבודה שכזו מספקת גם סוג של פורקן אנרגיה שכן היא מעייפת מנטאלית את הכלב. חיזוק על קשר עין יכול גם הוא לתרום להליכה נעימה זה לצד זה. מבחינת משחק זה כבר יותר תלוי בכלב, שכן לכל כלב העדפות שונות. אפשר לשחק משחקי כדור, מקלות עץ (משיכה או הבאה), מרדפים (שהכלב רודף אחריכם ואתם מחזקים אותו כשהגיע אליכם), משחקי מחבואים (אין דבר יותר כיף מלהתחבא לכלב כשהוא לא שם לב ואז לקרוא לו אליך) או כל דבר שיכול להיות מקור עניין והנאה עבור הכלב ועבורכם. כלבים אוהבים לרוץ, וכדאי מאוד לאפשר להם את זה כחלק מפורקן אנרגיה. ישנם כלבים שמספיק להם לרוץ כמה דקות וכאלה שיכולים לרוץ חצי שעה רצוף בלי למצמץ כך שעלינו גם להתחשב בצרכים הספציפיים של הכלב שלנו.

 

פגשתם כלב אחר? תנו לכלב שלכם להחליט אם הוא מעוניין באינטראקציה או לא.

כאשר אני יוצא לטייל עם הכלבים שלי אני פוגש לעיתים קרובות אנשים שפשוט לא נותנים לכלב רגע לרחרח, להגיד שלום, או לשחק. כל פעם שרואים כלב אחר הם מיד מושכים את הכלב שלהם עם הרצועה ומזרזים אותו להתקדם הלאה. אם מדובר בכלב עם בעיות התנהגות אז אפשר להבין וכמובן שזה דורש התייחסות וטיפול בעזרת איש מקצוע. אך ברוב המקרים מדובר באנשים שאין להם סבלנות ורוצים לסיים את הטיול כמה שיותר מהר. במקום לאפשר סיטואציה רגועה, יש הרבה משיכות ברצועה והרבה מתח שנכנס לתוך סיטואציה שאחרת יכלה להיות מאוד רגועה. מאחר וכלבים הם יצורים חברתיים (ממש כמונו) הם זקוקים לאינטראקציה כחלק ממהלך חיים תקין ובריא. שנמנעת מהם האפשרות לתקשורת, לאורך זמן משהו נפגם ביכולת שלהם לתקשר עם הצד השני ובמקרים יותר גרועים הם אפילו מתחילים להראות סימני תוקפנות מאחר וכל מפגש עם כלב אחר לווה בהמון מתח של משיכות רצועה וגערות. אם הכלב שלכם חותר לאינטראקציה עם הכלב ממול כדאי לאפשר לו את זה תוך כדי שאתם מוודאים עם האדם ממול שהכלב שלו ידידותי.

הוא נחנק מהקולר? אולי הגיע הזמן להשתמש באביזרים נכונים עבור הכלב.

לא פעם אני רואה ברחוב כלבים שמושכים את המוליכים שלהם בעוד נחנקים מהקולר. אנשים שלא הצליחו ללמד את הכלב ללכת בקצב שלהם, סובלים במהלך הטיול ממשיכות אינסופיות והטיול הופך להיות סיוט עבורם. במידה והכלב יודע ללכת בקצב של הבעלים ואינו מושך, אין פסול בקולר רגיל. אם הכלב מושך בטיול כדאי לעבור לרתמת גוף. כך, גם אם הוא מושך, לפחות לא נגרם לו נזק גופני שכן הרתמה תופסת כמה חלקים בגוף והיא הרבה יותר ידידותית לכלב מאשר הקולר שיכול לפגוע בצוואר ובעמוד השדרה. ישנם גם הרבה כלבים שעוברים מקולר לרתמה ולפתע מאטים את הקצב ללא כל אימון. מרגע שעברתם לרתמה אפשר להתחיל לתרגל עם הכלב הליכה נכונה באמצעות קשר עין וחיזוקים על האטות קצב ועוד (לקריאה נוספת על תרגול הליכה נכונה "משיכות בטיולים").

לכלבים שמושכים בצורה קיצונית אפשר להשתמש ברתמות האטה (באופן זמני, עד שהכלב לומד הליכה נכונה) כמו Freedom  ו- Easywalk. לגבי הרצועה, כדאי לטייל עם רצועה רגילה ולא נמתחת שכן היא מקנה שליטה יותר טובה ושומרת את הכלב לידכם. אם אתם רוצים להשתמש ברצועה נמתחת, ודאו כי הכלב שלכם ממושמע ויודע לחזור כשקוראים לו.

 

חופש התנועה במרחב

לכאורה, אחד היתרונות ברצועה נמתחת הוא החופש שהכלב מקבל להסתובב ברדיוס יותר גדול מהבעלים. למרות החופש הזה, הכלב עדיין יודע שהוא קשור ועדיין יודע שיש מקום שבו החופש נגמר לכן האפקט של תנועה חופשית הוא מוגבל, כך שאיננו עונים באמת על הצורך הזה של הכלב. חשוב מאוד לאפשר לכלב להתרוצץ חופשי במגוון מרחבים וזאת בעיקר משום שאין זה מובן מאליו שנשלול ממנו את חופש התנועה שלו. כלבים נולדים כחיות חופשיות, הם אינם נולדים עם קולר ורצועה, ועל כן עלינו לכבד את זה ולאפשר את זה ככל שניתן. אמנם החוק בארץ אינו מאפשר תנועת כלבים משוחררים, אך עם קצת מאמץ תמיד אפשר למצוא איזה חוף שבו ניתן לשחרר, יער כלשהו או אפילו גינת כלבים. כמובן, לפני שמשחררים אותו, חשוב לוודא שהכלב אינו מהווה סיכון לאף אחד וכי הוא ממושמע ויודע לחזור אליכם.

 

אם כן טיול עם הכלב זה משהו שדורש הרבה השקעה והבנה מצד הבעלים באשר לצרכים של הכלב. אנו צריכים להוות עבורו מקור עניין, לאפשר לו להריח, לשחק ולהתרוצץ עם כלבים, לנוע בחופשיות ולהשתמש באביזרים נכונים עבורו. בעיות התנהגות רבות מתחילות כתוצאה מהתנהלות לא נכונה של אנשים שאינם מבינים מה באמת הכלב צריך. אם נצליח להפוך את הטיול לזמן של כיף ומשחקים עבורו וגם עבורנו, נקבל הנאה משותפת מטיולים מדהימים שיעמיקו את התקשורת והיחסים בינינו. כל כלב זקוק במידת מה לדברים הכתובים לעיל וחשוב שאנו כבעלים נבין ונספק לכלב את כל מה שהוא זקוק לו. כך למשל אם יש לכם כלב פקינז שמתעייף מהר אין זה אומר שחייבים לעשות איתו טיול קצר של חמש או עשר דקות ולחזור הביתה, אלא אפשר לטייל עשר דקות, לעצור לנוח על ספסל ולתת לו פשוט להנות מהעולם במנוחה ואז להמשיך לעוד עשר דקות טיול. אם יש לכם כלב ויסלה, אז עליכם להבין שהטיולים חייבים להיות ארוכים מאוד עם שילוב של המון משחק וריצה.

 

אם כן הנוסחה נמצאת כאן למעלה והיא רק צריכה לעבור התאמה לכלב שלכם. בפעם הבאה שאתם יוצאים לטיול, תחשבו פעמיים לפני שאתם מושכים אותו כאשר עצר לרחרח משהו. אל תצאו לטיול ברגע האחרון לפני שאתם עוזבים לעבודה ואין לכם זמן, כי הסובל העיקרי יהיה הכלב שמפאת קוצר הזמן לא יזכה לכל אותם דברים להם הוא זקוק. הכלבים נותנים לנו כל כך הרבה במהלך חיינו אז מן הראוי שניתן להם כמה שיותר בחזרה.

 

אם גם אתם סובלים מבעיות בטיולים וקצר בתקשורת, צרו איתי קשר עוד היום כדי שאוכל לסייע לכם.

מני מאייר – אילוף כלבים מקצועי.

054-6515174

bottom of page