top of page

הגור נושך את הילדים ולועס נעליים

 

לא פעם שמעתי לקוחות המתלוננים שהגור נושך את ידיהם, את רגליהם, וכל דבר שרק אפשר. חלק מהם אף תיארו זאת בפני כ "הכלב תוקף את הילדים שלי בכל פעם שהם הולכים בבית". אחרים מספרים על גור שלא מפסיק ללעוס ולנשוך את כל הרגליים של השולחנות והכיסאות בבית. ברוב המקרים מדובר על גורים שמספקים צורך בסיסי וסקרנות, שמהווים חלק חשוב מהתפתחות תקינה של כלב.

 

גורים משתמשים בפה כדי לחקור את הסביבה, לשחק (איתנו או עם כל דבר אחר שמונח על הרצפה), ולעיתים כדי להרגיע את השיניים המתפתחות שלא מפסיקות להכאיב להם. אצל הרבה כלבים ההתנהגות הזאת חולפת מעצמה והחקירה האוראלית פוחתת כחלק מההתבגרות. אצל כלבים אחרים בעלי צורך יותר גבוה בלעיסה ההתנהגות משתרשת והופכת לבעיה עם הזמן.

 

כאשר אתם מכניסים גור חדש הביתה חייכם משתנים בהרבה מובנים ועליכם לעבור הסתגלויות רבות עבורו. חלק גדול מהתנהלות נכונה עם גור היא ניהול סביבתי נכון. בהקשר של נשכנות ולעיסה, חשוב מאוד להרים את כל הבית באוויר ולא להשאיר שום דבר שהכלב יכול ללעוס שאינו צעצוע או עצם שלו. כך למשל חלק מלקוחותיי סבלו מגור שלא מפסיק לאכול להם נעליים. כאשר הגעתי לביתם בפעמים הראשונות, ראיתי עשרות זוגות של נעליים מפוזרות ברחבי הבית. התנהלות כזאת אינה תורמת לטיפול בנשכנות ולעיסה והיא רק מחזקת את ההתנהגות הלא רצויה. בכל פעם שהכלב לעס נעל, הנעל בעצם נתנה לו את הסיפוק שאותו חיפש וההתנהגות חיזקה את עצמה. אם ננהל את הבית נכון ונשאיר רק דברים של הכלב על הרצפה נוכל לווסת את ההתנהגות למקומות שהם טובים בעינינו.

 

גם כאשר הגור נושך את הידיים שלנו הוא מוצא בכך סיפוק, מאחר והידיים הם כמו כריות נשיכה נעימות ורכות עבורו. אם תשחקו איתו הרבה עם הידיים בעצם תעודדו אותו לנשוך אתכם כחלק מהמשחק (מה שיכול להפוך לבעיה ככל שהכלב מתבגר). אם הכלב נשך לכם את היד במשחק, הרחיקו אותה ממנו (בלי לצעוק ולכעוס) והציעו לו חבל או צעצוע גומי שהוא אוהב. מה שבפועל עשיתם זה למנוע ממנו התנהגות אחת ולהציע לו התנהגות אחרת. ככל שתחזרו על כך יותר הוא ילמד שעליו לשחק עם הצעצועים ולא עם הידיים או קצות המכנסיים שלכם.

 

אז מה התחליפים שאנו יכולים להציע לגור?

 

ישנו מגוון עצום של עצמות לעיסה לכלבים אך חשוב לדעת מה הכי מתאים לגור שלכם. גורים עם שיני חלב יתקשו ללעוס עצם שהיא מאוד קשה ולא ימצאו בכך סיפוק. התוצאה תהיה שהם יאבדו עניין בעצם מהר מאוד ויפנו למקום אחר. חשוב לתת לגור עצמות לעיסה קטנות ויחסית רכות שיהיה לו נעים ללעוס.

 

 

חוץ מעצמות גם ניתן להשתמש בצעצועים ומשחקים המיועדים לגורים. חבלים וצעצועים מגומי וסיליקון הם נהדרים עבור גורים. כדאי לפעמים לעורר את העניין של הכלב בצעצוע על ידי הזזה שלו על הרצפה מצד לצד. משחקי חבל הם מעולים למטרה זו, מאחר והכלב מתנסה גם בנשיכה וגם במשיכה ששתיהן פעילויות מהנות ומעייפות עבורו. במהלך המשחק ניתן לחזק בעידוד וליטוף את הכלב על מנת לעודד את הפעילות הרצויה. יהיה זה נכון גם לתת לכלב "לנצח" מדי פעם במשחק המשיכה בכדי לבנות ביטחון ולתת מוטיבציה למשוך את החבל בפעם הבאה שתרצו לשחק איתו.

 

פתרון טוב ללעיסה של רהיטים בבית הוא צעצועי לעיסה מיוחדים שנועדו להעסיק את הכלב ליותר מכמה דקות. הצעצוע המועדף עליי אישית הוא הקונג (הקונג עליו אני מדבר עשוי מגומי רך ואפשר למרוח בתוכו דברים ולא הקונג הקשיח מפלסטיק שנועד להאכלה איטית). אפשר למרוח לכלב בפנים חמאת בוטנים שתעסיק אותו זמן רב וגם כאשר יסיים ללקק, הוא יוכל להמשיך לנשוך את הצעצוע מאחר והמרקם שלו נעים.

 

ישנם מקרים פחות שכיחים של נשיכות שנובעות מרגישות למגע של הגור. בעוד שהרצון הטבעי שלנו זה להרעיף על הגור חיבוקים ונשיקות, לא לכל גור זה נעים ויש כאלה שמתקשים גם לאורך זמן להתרגל למגע. גור שהליטוף לא נעים לו מנסה להגיד לכם באמצעות הנשיכה שהוא רוצה שתפסיקו ללטף אותו. במקרים כאלה אפשר לעבוד על הרגלה למגע עם אוכל או צעצוע. בזמן שאתם מאכילים או משחקים עם הכלב (ובעצם מסיחים את דעתו) לטפו אותו קלות בצידי הגוף. לאחר כשבוע אפשר להתחיל לגעת גם במקומות אחרים בגוף כאשר אתם משתמשים באותה שיטה. הרעיון הוא שהליטוף יהיה חלק מהתנסות חיובית של הכלב ולבסוף יהפוך להיות דבר טוב בפני עצמו.

 

כעת מה שנשאר לעשות הוא בעיקר להתמיד. אם הגור יגיע פעמים רבות למצב של שעמום, הוא יפנה אליכם ואף ינשך אתכם כדי שתשחקו איתו. השתמשו בעצמות ובמשחקים שיש לכם על מנת ליזום משחק עם הגור. אל תתנו לו להיות היוזם הבלעדי והשקיעו כמה דקות מספר פעמים ביום (כן, לא צריך יותר מזה!) במשחק מהנה עם הגור שלכם. השגיחו על הגור ואל תתנו לו להעלם מעיניכם כדי שתמיד תוכלו לתפוס אותו "על חם" אם עשה משהו לא טוב ולהציע לו באופן מיידי התנהגות אחרת.

 

 

אם הכלב שלכם עדיין נושך אתכם וכבר יש לכם חורים בידיים,

פנו אלי עוד היום כדי שאוכל לעזור לכם.

מני מאייר - אילוף כלבים מקצועי.

054-6515174

bottom of page