top of page

הכן כלבך ליום העצמאות

 

אחד הסממנים המוכרים ביותר של יום העצמאות הם הזיקוקים שניתן לראות בכל שמי הארץ בשעות הערב. בעוד שאנחנו יודעים להנות ממופע זיקוקים טוב, חלק מחברינו הכלבים מפחדים מאחר ואינם יודעים מה פשר התופעה המוזרה ואזניהם הרגישות סובלות מהרעש. ישנם כלבים (לרוב כאלה עם נטייה לחרדתיות) שאף מגיעים למצב של חרדה עמוקה ובלתי נסבלת. אם זה לא מספיק, הרחובות הומי אדם, ספריי קצף בכל מקום, המון רעש והמולה וכל אלה יכולים להפוך את הטיול לחוויה מאוד מלחיצה עבור הכלב. אז איך אפשר לעזור לכלבים לעבור את יום העצמאות בשלום?

 

מאחר והכלבים אינם יכולים לצפות את מועד הזיקוקים, ההתמודדות עבורם הופכת ליותר קשה. על מנת לעזור להם, אנו יכולים לנסות להפוך את הצליל שמפיקים הזיקוקים לצליל שמנבא תוצאה חיובית. על ידי בניית התנייה קלאסית פשוטה של {צליל זיקוקים=אוכל בעל ערך גבוה} נוכל לשנות לאט לאט את הרגש המתלווה להופעת הזיקוקים. חשוב לודא שאנו קודם משמיעים את הצליל (אפשר בעזרת יוטיוב) ורק לאחר מכן נותנים אוכל כך שהופעת הזיקוקים הפתאומית תהיה מנבא של אוכל ולא להיפך. רצוי שעבודת ההכנה תתחיל לפחות כמה ימים לפני יום העצמאות, כדי שיהיה מספיק זמן לתרגל ולהתרגל באופן הדרגתי. מאחר וזהו צליל שאינו מוכר לכלב כדאי שנחשוף אותו תחילה לעוצמה נמוכה ולאט לאט נעלה את העוצמה תוך שאנו מוודאים שהכלב אינו נלחץ בתהליך. אם שמתם לב שהכלב נלחץ כאשר מעלים את העוצמה, חזרו אחורה והנמיכו והמשיכו לעבוד על העוצמה שאיתה הוא מצליח להתמודד ורק לאחר כמה תרגולים נסו להעלות שוב. חשוב להקפיד שכל פעם שהצליל מופיע, יחד איתו יופיע גם אוכל וכאשר הוא מפסיק גם האוכל מפסיק להגיע, על מנת שהכלב יעשה את הקישור בין הצליל לאוכל ולא בטעות יקשר את האוכל להופעה של גירוי אחר.

לנוחיותכם צירפתי קישור מיוטיוב של הקלטת זיקוקים (מוזמנים לחפש קישור באיכות יותר טובה) :

https://www.youtube.com/watch?v=wNzrqv0MVgU

 

סימנים שיכולים להעיד כי הכלב נלחץ הם: התכווצות הגוף, אישונים מורחבים, אזניים שמוטות לאחור, פה סגור בחוזקה, זנב מקופל בין הרגליים, התנשפות מוגזמת (ללא מאמץ גופני), מנוסה למקומות קטנים וסגורים ועוד. 

 

 

 

 

 

אחרי שעסקנו בהכנה ליום העצמאות כדאי שנעסוק גם ביום עצמו. במהלך יום העצמאות הרחובות עמוסים באנשים וילדים שמסתובבים ומשפריצים ספריי לכל כיוון, במות עם מוסיקה רועשת וכמובן מופעי זיקוקים.

שימו לב שכדאי לצאת עם הכלבים לפני ואחרי שעות העומס ולנסות למצוא את המקומות השקטים ביותר. אני ממליץ לנסות ולברר עם הרשויות המקומיות היכן יש במות ולמתי מתוכננים הזיקוקים בכדי למנוע מהכלב שלכם להיקלע למקום הלא נכון בזמן הלא נכון. אם קרה שנקלעתם לתוך סיטואציה מלחיצה, נסו להוציא את הכלב מתוכה ואל תכריחו אותו להשאר במקום שבו הוא לא מרגיש בנוח מתוך מחשבה שהוא יסתגל. אם הכלב נתקע ולא מוכן לזוז, אפשר לעצור איתו ולנסות להרגיע בעזרת הקול שלכם בליווי של ליטופים עמוקים ואיטיים בצידי בגוף ומסז' איטי לאוזניים.

 

בתוך הבית כדאי מאוד לסגור את כל החלונות והתריסים בכדי למזער את הרעש שיגיע מהרחוב ובמיוחד את רעש הזיקוקים. הכינו את האוכל (מזכיר שוב שכדאי שהאוכל יהיה בעל ערך גבוה כמו חזה עוף) מבעוד מועד בכדי שברגע שיתחילו הזיקוקים תוכלו באופן מיידי לתת את האוכל אחרי כל פיצוץ. אם אתם גרים בבית פרטי והכלב שלכם נמצא בדרך כלל בחצר, מומלץ לפחות בזמן הזיקוקים להכניסו הביתה כדי שלא יבהל וחס וחלילה יברח.

 

ברצוני גם לפנות לכל האנשים היקרים שמתנדבים כל השנה בעמותות. לכלבים הרבים שמפוזרים בעמותות ברחבי הארץ אין בעלים שידאגו להם ויכינו אותם לקראת יום העצמאות. אם יש ביכולתכם ליישם את הנאמר כאן גם עבור כלבי העמותות תוכלו להקל עליהם את היום המלחיץ הזה (מוזמנים לפנות אליי אישית בכדי לחשוב יחד כיצד ניתן ליישם זאת במסגרת העמותה).

 

אם כן בידיכם היכולת לעזור לכלבים שלכם (ולכלבי העמותות) לעבור את יום העצמאות בכיף, או לפחות בצורה פחות מלחיצה ואני מקווה שכך תעשו.

 

חג עצמאות שמח לכולם!

 

 

 

bottom of page