top of page

בריחה בטיולים

 

הרבה בעלי כלבים יצאו לטיול עם הכלב וחזרו הביתה עם רצועה מחוברת לקולר ריק. אצל אחרים הכלב ברח אך חזר לאחר שהספיק לאכול את כל הזבל בשכונה ולרדוף אחרי כמה חתולים, או שצץ בפתח הבית לאחר כמה שעות בהן רק אלוהים יודע מה הוא עשה ואיפה היה.

 

מה גורם לכלב שלי לרצות לברוח? אני משקיע בו כל כך הרבה בטיולים, באוכל, בווטרינר, והוא מצידו מודה לי בכך שהוא בורח. יכול היות שהוא לא אוהב אותי?

אלו הן חלק מהתהיות שעולות בבעלי הכלבים שנתקלים בבעיה של בריחה. מניסיוני אין זה אומר שהכלב לא אוהב אותך או שהוא עושה לך דווקא. אחת הסיבות העיקריות לבריחה היא דווקא די פשוטה, אתם פשוט לא מספיק מעניינים, או במילה אחת: מ-ש-ע-מ-מ-י-ם.

 

כל כך הרבה פעמים יצא לי לראות בעלי כלבים הולכים עם הכלב שלהם, כשהם מדברים בטלפון, כמעט ולא מתייחסים לכלב, מושכים אותו בכל רגע נתון ולא נותנים לו להריח אף שיח או להגיד שלום לאף כלב. אם זה לא מספיק, כל הטיול הם מאיצים בכל, "נו תעשה כבר קקי.. נו תעשה כבר פיפי..". במקרים כאלה הכלב בעצם לא מפיק שום תועלת מהטיול מלבד עשיית צרכים, אז מה הפלא שהוא לא רוצה להיות לידכם. רק כאשר הוא מתרחק הוא מתחיל לחוות את הסביבה כמו שהוא רוצה וצריך.

במקרים אחרים הבעלים משחררים את הכלב במקומות ציבוריים ודי מהר הכלב נעלם מעיניהם. גם כאן הסיבה היא די דומה, מאחר והבעלים, על אף שאינו מגביל את הכלב, אינו מעניין אותו בשום צורה, הכלב מתרחק ומחפש עניין במקומות רחוקים. אם זה לא מספיק, עד שהכלב כבר חוזר לבעלים, אז זה כועס עליו "איפה היית?? אתה לא שומע שאני קורא לך??".

 

השאלה במקרים האלה היא כיצד יוצרים עניין לכלב בטיול ומה עושים שהכלב מתרחק ובורח. אם כן, הדבר הראשון והחשוב ביותר שהכלב צריך להבין הוא שתמיד משתלם להיות לידכם. כלומר, אם הכלב הלך להריח שיח ולאחר כמה שניות חזר ללכת לידכם, חזקו אותו מיד על כך שחזר אליכם עם אוכל או צעצוע שהוא מאוד אוהב וכמובן בהרבה מילים טובות כמו "יופי" או "כלב טוב". כך בעצם הכלב ילמד שלחזור אליכם זה תמיד דבר טוב וגם אם הוא יתרחק קצת, הוא תמיד יחזור לבדוק האם מחכה לו איזושהי הפתעה נעימה אצלכם. אם הכלב התרחק להרבה זמן וכשחזר כעסתם עליו אתם בעצם עושים בדיוק ההיפך. עד שהכלב החליט לחזור אליכם כל מה שהוא קיבל זה כעס ולכן מה שהוא ילמד לפעמים הבאות זה שלא כדאי לחזור אליכם מאחר ותכעסו עליו. גם אם הכלב לא הקשיב ונעלם, כאשר הוא חוזר, למרות הכעס, עצרו את עצמכם מלכעוס עליו ושבחו אותו על כך שחזר. הדבר השני שעליכם לעשות הוא לייצר כמה שיותר עניין לכלב בטיול, כלומר, ללכת למקומות שמעניינים אותו, לנסות ולפגוש כמה שיותר כלבים שהוא אוהב, לעבוד קצת על משמעת וחיזוקים על קשר עין, לשחק איתו ולתת לו להריח מה שהוא רוצה. חשוב גם לגוון במסלולי הליכה, מאחר ומסלול קבוע בסופו של דבר נהיה משעמם עבור הכלב ועל כן הוא יחפש גירויים חדשים ויותר מעניינים. הדבר השלישי והברור מאליו הוא לתרגל עם הכלב שלכם פקודה שמחזירה אותו אליכם כמו "בוא" או "אלי" בה תוכלו להשתמש בכדי למנוע ממנו להתרחק יותר מדי. אם הכלב ילמד (כמו שהזכרתי קודם) שלבוא אליכם זה תמיד דבר טוב, יהיה לכם הרבה יותר קל ללמד את הפקודה. מיותר לציין שכל עוד הכלב אינו מקשיב בחוץ אז רצוי לא לשחרר אותו, ואם הוא בורח מהקולר אז ניתן לעבור לרתמה שממנה כבר הרבה יותר קשה לברוח.

 

ישנם מקרים נוספים בהם כלבים יכולים לברוח כמו מקרים של חרדה או פחד מאוד חזקים. למשל כלב שמאוד מפחד מכלבים אחרים ינסה לברוח אם תאלצו אותו לפגוש כלבים פנים מול פנים. דוגמא אחרת היא כלבים שמפחדים מרעמים, ופתאום מופתעים על ידי רעם באמצע הטיול. כלב כזה בעצם נתקע במצב של חוסר אונים ומנסה להימלט על נפשו בלי לדעת לאן. במקרה כזה, הפתרון הוא הרבה יותר מורכב וכדאי לפנות לייעוץ מקצועי ולא לנסות להתמודד איתו לבד.

 

אם הכלב שלכם עדיין בורח בטיולים, פנו אלי עוד היום כדי שאוכל לעזור לכם.

מני מאייר – אילוף כלבים מקצועי.

054-6515174

bottom of page