top of page

משיכות בטיולים

 

הכלב שלך מקסים, הוא מסתדר עם אנשים ועם כלבים, כולם מתים עליו ובסך הכל הוא אחלה כלב. הבעיה היא כשיוצאים לטיול עם רצועה, הטיול הרגלי הופך לטיול סקי שבו הכלב מושך ונחנק (מה שלא מונע בעדו למשוך עוד אלא להיפך) ואתה נגרר אחריו... נשמע מוכר?

 

אחד הקשיים הנפוצים ביותר שחווים בעלי כלבים הוא עניין המשיכות בטיולים. עוד לפני שאגע בדרך הלימוד של הליכה נכונה אני רוצה להסב את תשומת לב הקוראים לשתי עובדות מאוד חשובות. האחת היא שכלבים לא נולדו ללכת עם רצועה, הם אינם מכירים את משמעות הקולרים/רתמות והרצועות ואינם מבינים בצורה אינסטינקטיבית שמצפים מהם ללכת קרוב ולא למשוך. השנייה היא שרוב הכלבים פשוט הולכים יותר מהר מאיתנו ועלינו ללמד אותם ללכת בקצב שלנו (זה לא אומר שאתם יכולים ללכת בהליכת צב!). עכשיו, אחרי שהסכמנו על זה, אנו ניגשים לתהליך הלימוד ללא כעס ומתוך הבנה שהכלב צריך לעבור תהליך של הרגלה.

כמו כל דבר שאנו מלמדים את הכלב, יהיה זה חכם אם נתחיל את תהליך הלימוד בבית. הייתי ממליץ לכל בעל כלב לתרגל הליכה עם הכלב ללא רצועה בתוך הבית תוך ניסיון לשמור על קשר עין. כלב שהולך ברחוב חשוף להמון גירויים ולכן אם נצליח ללמד אותו כבר בבית לשמור על קשר עין איתנו, יהיה לו יותר קל להתרכז בנו ולהישאר לצידנו במהלך הטיול. אחרי עבודה ללא רצועה, ניתן להתחיל עבודה עם רצועה ולהמשיך לתרגל קשר עין. כאשר הכלב מסתכל עלינו בציפייה לאוכל הוא לומד ללכת לידנו, ויותר מכך, הוא לומד שממש כדאי ללכת לידנו. ההתעסקות בכם ובאוכל מסיתה את תשומת הלב מהרצועה וגורמת לכלב להישאר לידכם ללא מלחמות מיותרות. עליכם להקפיד שהרצועה תמיד תישאר רפויה בזמן הליכה. ברגע שהרצועה מתוחה הטיול מפסיק, וממתינים שהכלב יסובב את ראשו אלינו. לאחר שסובב את הראש (וזה בטוח יקרה, אולי אחרי 5 שניות ואולי אחרי חצי דקה), מחזקים על הקשר עין ומציעים לכלב לקחת אוכל מהיד שלכם. ברגע שחזר אליכם לקחת את האוכל, ממשיכים בטיול ואם חוזר למשוך חוזרים על אותה פעולה. מה שהכלב לומד מכך הוא שכאשר הרצועה מתוחה אי אפשר להתקדם ועם הזמן הוא לומד ללכת בקצב שלנו. מה שקורה לאנשים רבים זה שהכלב מתרגל למשוך מההתחלה, כאשר הבעלים מאפשר לו ופשוט נגרר אחריו או נלחם בו ללא תועלת, ואז הכלב לומד שעל מנת להתקדם ולהגיע לאן שהוא רוצה, עליו למתוח את הרצועה. כמובן שלא כל רגע בטיול נעצור אם הכלב מושך וכדאי שמדי פעם נגביר קצב ונתן לו להגיע לאן שהוא חפץ תוך שאנו מוודאים שהרצועה נשארת רפויה (גם אם זה מצריך ריצה קלה).

 

אני ממליץ לא לקנות רצועה נמתחת עבור כלב שלא הורגל בהליכה נכונה ובכלל בהרגלי טיול נכונים. כאשר הכלב רחוק מכם הוא בעצם לוקח את ההובלה על הטיול, הוא פחות קשוב אליכם ולכן יכול לעסוק בהתנהגויות לא רצויות כמו אכילה מהרצפה. בנוסף, אני מכיר לא מעט מקרים שרצועה נמתחת הובילה לפציעה של כלב ואפילו מוות.

 

כמו בכל דבר שקשור לכלב, רק דרך תרגול נוכל לעזור לו להצליח. אם אתם עדיין מתקשים בטיול עם הכלב תוכלו להיעזר בכל מיני רתמות מיוחדות שנועדו להאט את ההליכה. גם במקרה שמשתמשים ברתמות מאטות אין זה תחליף לתרגול הליכה נכונה שכן רתמות אלה אמורות להיות זמניות. הליכה רגועה ונכונה עם הכלב היא אחד הדברים החשובים במערכת היחסים שלנו איתו ולכן רצוי להשקיע בכך כמה זמן שרק נדרש.

 

אם הכלב שלכם עדיין מושך בטיולים וכבר כואבת לכם היד, פנו אלי עוד היום כדי שאוכל לעזור לכם.

מני מאייר - אילוף כלבים מקצועי.

054-6515174

bottom of page